Automatic 6 Axis Brass Tap Faucets Metal Polishing Machine Plumbing Fittings Buffing Equipment
| Brand Name: | DZ |
| Model Number: | NC-64 |
| MOQ: | 1unit |
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | wood |
| Payment Terms: | L/C,T/T,Western Union |
Detail Information
Place of Origin:
China(Mainland)
Certification:
CE ISO
Dimensions (L*W*H):
4400*3400*2900
Machine Power:
35KW
Rated Voltage:
380V
Max. Diameter Of Polishing Wheel:
600mm
Min. Diameter Of Polishing Wheel:
400mm
X-Axis Travel (mm):
1200
Y-Axis Travel (mm):
1100
Z-Axis Travel (mm:
700
U-Axis Travel (mm):
±90°
V-Axis Travel (mm):
±360°
W-Axis Travel (mm):
±360°
Delivery Time:
2weeks
Supply Ability:
30 units/per month
Highlight:
Brass Tap CNC Polishing Machine
,Faucets Metal Polishing Machine
,6 Axis Metal Polishing Machine
Product Description
Automatic 6 Axis Brass Tap Faucets Metal Polishing Machine
Advanced Polishing Solutions
Brass Tap Polishing Machine • Faucets Polishing Machine • High Efficiency Energy Saving Electronic Power Grinding • Metals Brass Tube Fitting Grinding Polishing ROBOT • Automatic Polishing Machine For Stainless Steel
Precision Polishing Features
- Multi-Axis System: Exclusive polishing system with 4 manipulators featuring 6-axis rotary system; multiple stations enable simultaneous operation for high flexibility and productivity
- Advanced Control: PROMAX motion control technology from Italy ensures stable performance and high control accuracy
- Intuitive Programming: Teaching programming with portable handheld device includes manual mode for simulating workmanship polishing and automatic operation with pre-set parameters
- Smart Compensation: Automatic detection of polishing cloth wheel wear with torque-based compensation in all directions
- Linear Speed Control: System automatically increases speed and compensation when cloth wheel outer diameter reduces
- Polishing Wax Options: Free setting of wax spraying time and frequency with choice of solid or liquid compound
- Digital Management: Fully digital control stores 50 programs with save and recall capabilities
- User-Friendly Interface: CN/EN language display on touch panel with easy parameter setting, fault codes display, and alarm pages for quick troubleshooting
Technical Specifications
| Item | Specifications |
|---|---|
| Dimensions (L×W×H) | 3000 × 3100 × 2900 mm |
| Machine Power | 17 KW |
| Rated Voltage | 380 V |
| Max. Diameter of Polishing Wheel | 600 mm |
| Min. Diameter of Polishing Wheel | 400 mm |
| X-Axis Travel | 1100 mm |
| Y-Axis Travel | 900 mm |
| Z-Axis Travel | 700 mm |
| U-Axis Travel | ±60° |
| V-Axis Travel | ±360° |
| W-Axis Travel | ±360° |
| Max. Speed X Axis | 20 m/min |
| Max. Speed Y Axis | 20 m/min |
| Max. Speed Z Axis | 20 m/min |
| Max. Speed U Axis | 30°/sec |
| Max. Speed V Axis | 30°/sec |
| Max. Speed W Axis | 30°/sec |
Product Gallery