Automatic 6 Axis Buffing Robotic Brass Valve Body Finishing Copper Surface Industrial Polishing Machine For Sanitary Ware
| Brand Name: | DZ |
| Model Number: | NC64 |
| MOQ: | 1 |
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | wood |
| Payment Terms: | L/C,T/T,Western Union |
Detail Information
Place of Origin:
China
Certification:
CE ISO
Weight:
5000Kg
Voltage:
380V/50Hz
Condition:
100%New
After-sales Service Provided:
Engineers Available To Service Machinery Overseas,Video Technical Support,Field Maintenance And Repair Service,Field Installation
Use:
Polishing And Deburred
Dimension(l*w*h):
4400x3400x2100mm
Application:
Sanitary Ware - Water Faucets - Water Valves
Control System:
PLC
Warranty:
1 Year
Name:
Fully Automatic Stone Polishing Machine
Function:
Polishing Granite
Spindle Power:
5.5kw Machinical Electric Spindle
Usage:
Metal Stainless Steel Tank Grinding And Buffing Machine,stone Surface Polishing Shinning
Delivery Time:
20 working days
Supply Ability:
30sets/per month
Highlight:
CNC Robotic Polishing Machine
,6 Axis Robotic Polishing Machine
,17kw robotic buffing machine
Product Description
Automatic 6 Axis Buffing Robotic Brass Valve Body Finishing Copper Surface Industrial Polishing Machine For Sanitary Ware
This advanced automatic polishing system features 4 manipulators with 6-axis rotary technology, designed specifically for precision finishing of brass valve bodies and copper surfaces in sanitary ware manufacturing.
Key Features & Capabilities
- Multiple stations simultaneous operation for high flexibility and production efficiency
- Italian PROMAX motion control technology for stable performance and high accuracy
- Teaching programming with portable handheld device for manual simulation and automated operation
- Automatic polishing pressure and wear compensation control
- Linear speed compensation for consistent polishing quality
- Programmable wax application with choice of solid or liquid compound
- Fully digital control with capacity for 50 program storage
- Multi-language touch panel display with fault code diagnostics
Technical Specifications
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Dimensions (L×W×H) | 3000 × 3100 × 2900 mm |
| Machine Power | 17 KW |
| Rated Voltage | 380 V |
| Max. Polishing Wheel Diameter | 600 mm |
| Min. Polishing Wheel Diameter | 400 mm |
| X-Axis Travel | 1100 mm |
| Y-Axis Travel | 900 mm |
| Z-Axis Travel | 700 mm |
| U-Axis Travel | ±60° |
| V-Axis Travel | ±360° |
| W-Axis Travel | ±360° |
| Max. Speed X Axis | 20 m/min |
| Max. Speed Y Axis | 20 m/min |
| Max. Speed Z Axis | 20 m/min |
| Max. Speed U Axis | 30°/sec |
| Max. Speed V Axis | 30°/sec |
| Max. Speed W Axis | 30°/sec |