Brass Parts Robotic Grinding Cell Sanitary Ware Parts Polishing Machine Bathroom Accessories Automatic Buffing Equipment
| Brand Name: | DZ |
| Model Number: | Robot |
| MOQ: | 1 set |
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | wood |
| Payment Terms: | L/C,T/T,Western Union |
Detail Information
Place of Origin:
China(Mainland)
Certification:
CE ISO
Delivery Time:
2 weeks
Supply Ability:
30 sets/per month
Highlight:
shower Equipment Cnc Grinding Machine
,11KW Cnc Grinding Machine
,FUNAC Robotic Arm Grinding Machine
Product Description
Brass Parts Robotic Grinding Cell
Automatic polishing equipment for sanitary ware parts and bathroom accessories with robotic grinding technology
Product Specifications
| Condition | New |
| Warranty | 1 Year |
| After-sales Service | Engineers Available To Service Machinery Overseas |
| Product Name | Robotic Grinding Cell |
| Voltage | 380V |
| Power | 11KW |
Key Features
- Basin Faucet Polishing Machine
- FUNAC Robotic Arm Integration
- Faucet Polishing Machine
- Basin Faucet Robotic Polishing Machine
360° Automatic Stainless Steel Basin Faucets Polishing Machine
| Equipment Power | 10.5KW |
| Rated Voltage | 380V |
| Belt Machine | 2×3.75KW |
| Belt Size | 1900mm |
| Number of Belts | 4 |
| Floor Area | 3800×3200mm |
Product Images
Product Categories
Frequently Asked Questions
Could you please arrange the installation and commissioning?
Yes, we could and the buyer pays the charge.
Could you arrange the production education?
Yes, we could and the buyer pays the charge.
How long is the guarantee?
One year and charge for repair the whole life.
How about the lead time and delivery time of my order?
Large cargo 15-25 working days, depending on the quantity, and delivered according to the agreed time.