Manipulator Automatic Belt Polishing Door Handle Buffing Machine Grinding Robot For Faucet Manufacturing
| Brand Name: | DZ |
| Model Number: | HLD-50E |
| MOQ: | 1 set |
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | wood |
| Payment Terms: | L/C,T/T,Western Union |
Detail Information
Place of Origin:
China(Mainland)
Certification:
CE
Delivery Time:
30 days
Supply Ability:
30 sets/per month
Highlight:
CNC Manipulator Automatic Grinding Machine
,Faucet CNC Automatic Grinding Machine
Product Description
Automatic Belt Polishing Door Handle Buffing Machine Grinding Robot
High-precision robotic grinding system designed for faucet manufacturing and sanitary ware processing.
Product Overview
Foundry Faucet Fitting Good Quality CNC Robotic Surface Arm Automatic Grinding Machine designed for machining, deburring, grinding, and polishing applications.
Key Specifications
| Weight | 4000KG | Voltage | 380V/50Hz |
| Condition | 100% New | Warranty | 1 Year |
| Use | Machining, Deburring, Grinding, Polishing | Type | Angle Polisher |
After-Sales Service
- Engineers available to service machinery overseas
- Video technical support
- Online support
- Field maintenance and repair service
- Field installation
Key Features
- Robotic cell for grinding faucets and sanitary ware
- Compact design with reduced space requirements
- Customizable layout with various robot brand integration
- Multiple applications: machining, deburring, grinding, polishing, satin finishing
- Customized HMI for easy adjustment
- High adaptability for multiple part geometry processing
- Calibration system for high process repeatability
- Complex geometries processing capability
- Up to 100% surface grinding processing
Technical Characteristics
- FUNAC robotic M-20Ia/35M system
- Program modular with programming easiness and self-learning system
- Demonstrator programming with portable handheld device
- Full digital control with program save and recall capability
- Rotary sand belt machine and multi-grade sandpaper grinding process
- High precision and high efficiency operation
Technical Specifications
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Working area | 1800*2500mm |
| Feed height | 200mm |
| Transmission | X/Y rack and pinion, Z ball screw |
| Table structure | T slot with clamp |
| Spindle power | 4.5KW*2 |
| Spindle speed | 24000r/min |
| Travelling speed | 25m/min |
| Working speed | 20m/min |
| Working Delicacy | 0.005mm |
| Repositioning Accuracy | 0.05mm |
| Driving Motor | Stepper |
| Control System | DSP/Ncstudio Control System |
| Command Code | G Code*.u00*.mmg*.plt |
| Power (without spindle) | 1500W |
| Voltage | AC380/50HZ |
| Running Environment | Temperature: 0°C~45°C |
| Software | Artcam/Type3, other CAD/CAM |
Product Images
Frequently Asked Questions
Q1. Where is your factory located? How can I visit it?
A: Our factory is located in Xiamen city, Fujian province, China. You can fly to Xiamen airport, and we will pick you up.
Q2. Do you produce polishing machine's specific parameters according to the samples?
A: Yes, we produce the machine you want by your samples or technical drawings. Usually one machine has different molds and fixtures like metal polishing machine, die casting machine.
Q3. What is your sample service?
A: We can supply the sample testing which client wants to produce if we have ready machine in stock, but the customers have to pay the sample shipping cost.
Q4. What is your MOQ of your machine?
A: Normally our MOQ is 1 set.
Q5. Do you test all your machines before delivery?
A: Yes, we have 100% test before delivery.
Q6. How do you make our business long-term and maintain good relationship?
A: 1. We keep good quality and competitive price to ensure our customers benefit;
2. We respect every customer as our friend and we sincerely do business and make friends with them, no matter where they come from.
2. We respect every customer as our friend and we sincerely do business and make friends with them, no matter where they come from.