Full Digital Control Manipulator Buffing Robotics Polishing Machine For Auto Spare Parts
| Brand Name: | DZ |
| Model Number: | NC-64 |
| MOQ: | 1 unit |
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | wood |
| Payment Terms: | L/C,T/T,Western Union |
Detail Information
Place of Origin:
China(Mainland)
Certification:
CE ISO
Condition:
New
Warranty:
1 Year
Application:
Auto Spare Parts
Name:
CNC Polishing Machine
Power:
35KW
Voltage:
380V
Delivery Time:
2 weeks
Supply Ability:
30 units/per month
Highlight:
industrial metal polishing machine
,cnc grinding machine
,Auto Spare Parts Polishing Machine
Product Description
Full Digital Control Manipulator Buffing Robotics Polishing Machine
Advanced robotic polishing system designed for auto spare parts and metal components with precision digital control and multi-station operation.
Applications
- Faucets and plumbing fixtures
- Auto spare parts and components
- Locks and door handles
- Various metals and jewelry accessories
- Polishing products size range: Φ 280*280
Product Features
- 4 manipulators with 6-axis rotary system for multiple stations simultaneous operation
- PROMAX motion control technology from Italy for stable performance and high accuracy
- Programmable software with portable handheld device and manual/automatic operation modes
- Automatic polishing pressure and wear compensation control
- Linear speed compensation for consistent polishing quality
- Flexible wax application settings for solid or liquid polishing wax
- Full digital control with capacity to store 50 programs
- Bilingual CN/EN touch panel display with fault diagnostics
Technical Parameters
| Item | Parameters |
|---|---|
| Dimensions (L*W*H) | 5000*3400*3000 mm |
| Machine Power | 35KW |
| Rated Voltage | 380V |
| Max. Diameter of polishing wheel | 600mm |
| Min. Diameter of polishing wheel | 400mm |
| X-Axis travel | 1200 mm |
| Y-Axis travel | 1100 mm |
| Z-Axis travel | 700 mm |
| U-Axis travel | ±90° |
| V-Axis travel | ±360° |
| W-Axis travel | ±360° |
Basic Equipment
| Device name | Brand | Remark |
|---|---|---|
| Motion control system | PROMAX Italy | |
| Servo motor | PROMAX Italy | |
| Variable frequency compensation system + Control card | AELTA | |
| Cloth wheel motor spindle | SIEMENS | * |
| Main low voltage electrical | SCHNEIDER | |
| Linear guide rail and screw | HIWIN | * |
| Reduction box | Rossi Italy | |
| Bearing | NSK | |
| Steering gear of fixture | TAIWAN |
Warranty & Service
Warranty Period: 1 YEAR
After-sales Service:
- 4-hour response time for equipment failure diagnosis and troubleshooting
- Free after-sales service within warranty period
- On-site maintenance within 12 hours for unresolved issues
- Free repair or replacement of faulty parts within 5 working days
Training Service
- Comprehensive training in equipment operation, maintenance, and upgrades
- Training covers system design principles, mechanical control, operation procedures, and safety knowledge
- Maximum 3-day training duration at DZ's factory
- Enables users to master equipment principles, debugging methods, and process improvement capabilities
Video Demonstration
View Machine Operation Video